مراقبت و سلامتی, تناسب اندام و تغذیه

ورزش کردن و فواید آن برای سلامتی

ورزش کردن و فواید آن برای سلامتی. اصلا ورزش چیست و چه فوایدی دارد؟ انواع ورزش مانند هوازی، تیمی، فکری و...

ورزش کردن و فواید آن برای سلامتی

موضوعی که در این مقاله میخواهیم به آن بپردازیم، ورزش کردن و فواید آن است. فکر میکنم دست کم همه ما در زندگی بالاخره روزی تصمیم گرفتیم که ورزش کردن را شروع کنیم. اما بنا به هر دلیلی مثل خستگی، تنبلی، مشغله زیاد و چیزهای دیگر، از تصمیممان صرف نظر کرده ایم و نتوانستیم انجامش دهیم.

 

اول از همه باید بدانیم که ورزش چیست؟

ورزش شامل فعالیت هرکس با هدف و در محیطی متفاوت از محیط روزانه برای سلامتی، لذت بردن، آمادگی جسمانی یا ترکیبی از همه اینها در کنار هم است. تفاوتشان را نیز میتوانیم با در نظر گرفتن مهارت شخص یا گروهی یا شجاعت انجام دادن ان را در بین حضار ورزش بنامیم.

برای مثال وقتی یک شخصی که دارای مهارت دفاع شخصی است،در بین جمعیتی یا هزاران نفر، مهارت خود را انتشار میدهد؛ اما با این تفاوت که اگر یک شخصی در خیابان یا محله ای درگیر شود و از خود و بدنش در برابر طرف مقابل محافظت کند، تنها دفاع کردن است و ورزش نامیده نمیشود! یا رقابت کردن یک بازیکن یا تیم شنا در محیطی که سربسته است و ویژه مسابقات است را که در بین جمعیتی ممکن است رخ دهد را ورزش مینامند ولی شنا کردن در محیط معمولی استخر بدون حظار تماشاچی و یا حتی دریا را تفریح مینامند.

در دنیا، امروزه ورزش کردن تبدیل به وسیله ای شده است که انسانها با یکدیگر اشنا و متحد شوند و مانند یک دوست صمیمی و چه بسا همانند برادر، با هم ارتباط برقرار کنند؛ گرچه در میدان نبرد ممکن است انها به عنوان حریف یا رقیب در رو به روی یکدیگر قرار گیرند ولی در کل خارج از میدان، دوست یکدیگر هستند و این است که معنای ورزش را تکمیل میکند؛ نبرد دوستانه!

ورزش به زبانی دیگر!

از بخواهیم باز هم به زبانی دیگر ورزش را توصیف کنیم، به ترکیبی از  فعالیت های فیزیکی و مهارت های فردی، درکنار یکسری قوانین برای بهتر شدن محیط ورزش کردن، یا لذت بردن از ان را ورزش کردن مینامند. معمولا این قوانین توسط شخص یا افرادی تعریف میشود که به درجه سختی آن نوع ورزش یا مهارت در بین سنین مختلف و ملیت های مختلف ممکن است متفاوت باشد. ورزش های جمعی نیز معمولا در چند گروه یا تیم دسته بندی میشوند و در واقع تیم ها باید با یکدیگر رقابت کنند. نوعی دیگر از ورزش کرددن نیز وجود دارد که میتوان به ورق بازی، بازی های تخته ای(تخته نرد و شطرنج و …) و فکری نیز اشاره کرد.

واژه ورزش، از دیرباز و خیلی قدیم، به معنای تمرین و تکرار بوده است. این واژه اولین بار در 16 شهریور سال 1306 خورشیدی به واژه های رسمی دولتی ایران وارد شد.

رشته های متفاوتی در حوزه ورزش وجود دارد که مردمان زیادی زمان و هزینه خود را چه به عنوان شرکت کننده و ورزشکار و چه به عنوان بیننده، صرف ورزش میکنند. امروزه ورزش زنان نیز جایگاه ویژه ای در مجامع بین المملی دارد. طی چندین سال، ورزش از قالب تفریح و سلامت بیرون امد و به صورت حرفه ای در سراسر دنیا از طریق ورزش، انسانهای متعددی به ثروت بینهایت رسیدند.

تاریخچه ورزش از کجا آمد؟

   تمدن ها در ورزش، در سرتاسر تاریخ توانستند یک معامله بزرگ که تغییر اجتماع و ماهیت در ورزش است را اموزش نیز بدهند؛ انها چیزهای بسیار جدیدی را در فرانسه، افریقا و استرالیای ما قبل کشف کنند. کسب مهارت ورزش کردن، معمولا وابسته به سفارش مردم است؛ یعنی اگر کشوری مردمانی داشته باشد که علاقه زیادی به رشته ژیمناستیک داشته باشند، حالا به دلایل مختلفی مانند پیدا کردن ریشه ان ورزش و …، آن ورزش مانند مروارید در ان کشور میدرخشد. مانند مردمان کشور چین که علاقه زیادی به ژیمناستیک دارند و برای همین داوطلبان این رشته در این کشور بسیار زیاد است.

ورزش های ديگری شامل: پرتاب نیزه، پرتاب دیسک و پرش بلند و کشتی نیز وجود دارند. رسم و رسوم سنت ورزش باستانی کشور ما ایران، هنر زورخانه ای بود که اینک با این نوع ورزش تماس اندکی دارند. در بین دیگر ورزش های ایرانی، چوگان و پرتاب نیزه هم نیز وجود داشت. ورزش های عمومی، در هنگام تاسیس یونان باستان، در دسترس مردم و عموم قرار گرفت. کشتی، دو میدانی، بوکس، پرتاب نیزه، پرتاب دیسک و مسابقه ارابه سواری هم در آن هنگام مرسوم بود. بازی های المپیکی نیز در چهار سال یکبار برگذار میشد؛ ان نوع ورزش ها در دهکده های کوچک یونان باستان برگذار میشد و مردم سرتاسر دنیا به این المپیک ها فراخوانده می شدند.

انواع ورزش

ملاک تقسیم بندی بر حسب این موارد است:

 1. ورزش های بدون وسیله مانند کشتی و دو، و ورزش های با وسیله مثل والیبال و فوتبال و تنیس و… .
 2. تقسیم بندی ای نظیر نحوه روابط نیز وجود دارد که به سه نوع مبارزه ای، میدانی، طبیعی و مکانیکی دسته بندی میشود.
 3. تقسیم بندی ای که بر حسب زمان و منابع انرژی نیز هستند؛ این نوع تقسیم بندی ورزش ها، انها را در این نوع، دسته بندی میکند؛ استقامتی و سرعتی، هوازی و بی هوازی.

      4. بخش دیگری از نوع تقسیم بندی نیز وجود دارد که با در نظر گرفتن نگرش روان شناسی و ترکیب ورزش شکل میگیرد. این جدول بندی های تربیت بدنی که معممولا در مدارس ابتدائی تا دبیرستان است، بر روی روند تکامل شخصی تمرکز دارند و مورد توجه قرار میگیرند مانند؛ تسلط بر طبیعت که کوهنوردی نمونه ای از ان است و تیراندازی که نیز باعث برتری جامعه و مصونیت بخشیدن آن میشود، جزو دسته فعالیت هایی هستند که موجه پیشرفت و هماهنگی عصبی _عظلانی میشوند.

 1. دسته دیگر، تقسیم ورزش بر اساس واکنش های رفتاری و عوامل موثر بر آن است؛ مانند ورزش هایی که مهارت های تشکیل دهنده آن از نوع مهارت های بسته است مثل پرش طول و ارتفاع وزنه برداری؛ و ورزش هایی از نوع مهارت باز که مانند فوتبال و والیبال هستند.
فواید ورزش کردن

اکنون می خواهیم در مورد فواید ورزش کردن نکاتی را ذکر و بررسی کنیم.

    زندگی پر از شادی و نشاط

تحقیقی در دانشگاه ایالت پن آمریکا انجام شد که نشان دادافرادی که با ورزش سر و کار دارند و ورزش میکنند نسبت به کسانی که با ورزش ارتباطی ندارند از زندگی شادتری برخوردار هستند؛ در اینجا منظورمان از ورزش کردن، هم نرمش های ملایم است و هم ورزش های شدید و قدرتی.

قطعا در زندگیمان رخ داده است که به دنبال راه حلی برای این هستیم که بخواهیم زندگیمان را شادتر کنیم و همیشه به دنبال زندگی شادتری بودیم؛ ورزش، مناسب ترین گزینه و مطمئن ترین گزینه برای داشتن زندگی از شاد است.

این صحبت بر اساس تحقیق مقاله بالا کاملا علمیست. به طوری که حتی اگر شما ورزشکار هم باشید و به صورت حرفه ای هم آن را انجام دهید، روزی که شما باز هم ورزش میکنید، از احساس شادی بیشتری نسب به روزی که ورزش کمتری میکنید برخوردار هستید؛ حال میتوانیم اینگونه نتیجه بگیریم که هرچقدر بیشتر ورزش کنیم، شادتر و هرچقدر کمتر ورزش کنیم طبیعتا باید از شادی کمتری برخوردار شویم.

 

    هدفمند بودن

یعنی چه؟ چه ربطی میتواند داشته باشد؟ با مثال جلو میرویم که بتونیم کامل تر مفهوم این بخش را متوجه شویم. همه ما اگر در طول زندگی فارغ از جنسیت و سن، به هدفی برسیم، فرقی نمیکند کوچک یا بزرگ، اعتماد به نفس زیادی میگیریم!

در ورزش کردن هم اینگونه است که فرقی نمیکند که چند ده کیلومتر را به عنوان هدف راه بروید یا بدوید و یا مسافت طولانی یا کوهی را با دوچرخه تان طی کنید. در هر صورت وقتی به هدفتان میرسید از اعتماد به نفس بالایی برخوردار خواهید شد. میتوانید این معنای هدفمندی را در ورزش هم به کار گیرید.

به طوری که برای خود برنامه ای دقیق تنظیم کنید که در ان مشخص شده باشد در چه روزی و چه ساعت هایی چه مقدار کالری بسوزانید و…، میتوانید به آن به شکل راح تری دسترسی پیدا کنید!

    خطر ابتلا به بیماری های قلبی

دانشمندان در سال 2013 مطابق تحقیقی 305 آزمایش متفاوت را روی بیش از 339.000 نفر انجام دادند. نتایج اینگونه بود که تفاوتی بین کسانی که ورزش میکنند و کسانی که دارو مصرف میکنند، در پیشگیری بیماری های شریانی قلب و دیابت وجود ندارد. همچنین برای کسانی که سکته های قلبی را تجربه کرده اند، ورزش و تحرک فیزیکی از دارو موثرتر بود. اگر دربین شما هم افرادی هستند که دارو مصرف میکنند بهتر است با مراجعه به پزشک معالج خود، در خصوص ورزش صحبت کنید.

    راحت تر بخواب

ورزش کردن، در طول روز باعث هوشیاری بیشتر شما میشود و نیز باعث میشود که شب راحتر تر بخوابید. گاهی آثار ورزش کردن را ممکن است به زودی نبینید.زیرا این روند در بدن های مختلف متفاوت است. گاهی ممکن است که در چند ماه آینده متوجه این تغییرات بشوید.

 

    اعتماد به نفس و تقویت حافظه

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارید، بهتر است ورزش کردن را شروع کنید. بدون درنظر گرفتن اینکه فرم بدنیتان چه شکل است و چه ورزشی قرار است کنید، ابتدا یک تصمیم جدی بگیرید. این به شما احساس ارزشمندی میدهد. شنا و و ورزش های هوازی دیگری مانند دو، اندازه و سایز هیپوکمپوس را در مغز افزایش میدهد. سال 2014 براساس تحقیقی مشخص شد زنانی که این ورزشهای هوازی را انجام میدادند، از زوال عقل درامان بودند! چرا؟ هیپوکمپوس بخشی از مغز است که حافظه و یادگیری را بر عهده دارد و به همین دلیل بود. در کنار ورزش کردن نیز از تغذیه سالم و مناسب برای افزایش قدرت ذهن و تقویت حافظه غافل نشوید.

 

     در ادامه به موارد دیگر در خصوص فواید ورزش کردن اشاره میکنیم:

 • انرژی بیشتر در طول روز
 • انعطاف پذیری بیشتر
 • خلاقیت بیشتر
 • بازده کاری بهتر
 • تقویت سیستم ایمنی
 • بیشتر شدن مقاوت در برابر سرطان
 • و عمر بیشتر
در روز چقدر ورزش کنیم؟؟!

   در حداقل ترین حالت ممکن سه روز در هفته نیاز است که ورزش کنید. از لحاظ تکنیکی باید شما هر روز ورزش کنید؛ چرا؟ چون بررسی ها نشان میدهد یک جا نشستن، تمام تحرک و تمرین هایی که انجام داده اید خنثی میکند. بهتراست بگوییم اگر شما روزی یک ساعت ورزش کنید و مابقی روز بنشینید، عواقب آن برای سلامت وحشتناک است. بهتر است در روزی که ورزش میکند، در مابقی روز تحرکی داشته باشید.

 

 • شدت تمرین های هوازی

شدت تمرینات هوازی معمولا بر اساس درصدی از حداکثر ضربان قلب میباشد. برای محاسبه حداثر ضربان قلب سن خود را از عدد 220 کم کنید. برای مثال حداکثر ضربان قلب یک خانوم 35 ساله، 185 ضربه در دقیقه می باشد.

در کنار همه این ها نیاز است که نگاهی هم به داروهایی که مصرف میشود بیاندازیم. زیرا، فاکتورهای مهمی مانند مصرف داروهایی نظیر آسپرین و وارفارین، و یا داروهای انسداد شرایین قلب میتوانند ضربان قلب شما را تحت تاثیر قرار دهند. در این صورت باید با پزشک معالج خود در این خصوص مشورت کنید! شورای ورزش آمریکا توصیه میکند که با شدت 50 تا 80 درصد از حداکثر ضربان قلبتان تمرین کنید. این محدوده باید هدف شما باشد. به طوری که وقتی شروع به تمرین های هوازی می کنید، ابتدا از محدوده پایین مانند 50 درصد شروع کنید و به آرامی آن را به سمت 80 ببرید.

 

تاثیر ورزش بر جنین و بارداری

در حالت عادی زنان باردار باید در هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط داشته باشند.

   در زیر به مواردی از فواید ورزش کردن در دوره بارداری اشاره خواهیم کرد:

 • کاهش کمردرد
 • کاهش ابتلا به دیابت حاملگی
 • آماده شدن بدن برای زایمان طبیعی
 • افزایش وزن مفید در بارداری
 • بهبود تناسب اندام
 • کاهش استرس و بهبود خواب
چه نوع ورزشی در دوره بارداری؟

   پیاده روی: پیاده روی با سرعت نسبتا بالا، میتواند تمرینی عالی برای افزایش قدرت شما در دوره بارداری باشد. پیاده روی، نیز به عنوان شروع یک فعالیت ورزشی گزینه مناسبی است.

شنا: فعالیت های ورزشی ای که در آب هستند، منجر به وزن گیری مناسب جنین در رحم مادر میگردد.

کلاسهای یوگا: از فواید یوگا میتوان به کم کردن استرس، افزایش انعطاف پذیری، بهبود تنفس و افزایش تمرکز اشاره کرد!

 

 • چه کسانی نباید در بارداری ورزش کنند؟

 

  • در صورت ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی
  • بارداری چندقلو
  • جفت سر راهی بعد از هفته 26 بارداری
  • سابقه زایمان زودرس یا پاره شدن کیسه آب
  • کم خونی
  • نارسایی دهانه رحم
  • خونریزی و لکه بینی
  • احساس سرگیجه و ضعف
  • سردرد
  • ضعف عضلانی
  • احساس عدم حرکت جنین
  • تورم پا
  • درد در قفسه سینه و این نظیر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *